menu

SEYCHELY... panenská příroda

Seychely se rozkládají jižně od rovníku v Indickém oceánu, 1 600 km východně od Afriky. Jsou tvořeny 115 ostrovy. Z nich je obydleno 33, hlavním městem je Victoria na ostrově Mahé. Na něm žije přes 80 % obyvatel. Ostrovy se dělí na dvě skupiny – Vnitřní a Vnější, které jsou tvořeny korálovými atoly a jsou prakticky neobydleny – žijí na nich pouhá 2 % obyvatel. Seychely objevili Portugalci v roce 1505 a roku 1756 je připojila Francie jako kolonii k ostrovu Mauricius. Po napoleonských válkách byly ostrovy obsazeny Brity a nezávislost získaly v roce 1979.
Ostrovy jsou většinou pokryty tropickým pralesem, vyhledávaným turistickým cílem se staly také pro své příjemné tropické podnebí a pláže s jemným bílým pískem. Korálové útesy nabízejí vynikající podmínky pro šnorchlování a potápění se. Ostrovy jsou domovem mnoha druhů živočichů a rostlin, které se vyskytují pouze zde. Známým v tomto směru je atol Aldabra, na němž žije největší světová populace obřích želv (až 180 000 jedinců), který byl v roce 1982 prohlášen za světové přírodní dědictví UNESCO.

Na Seychelských ostrovech najdete flóru a faunu, kterou nenajdete nikde jinde na zemi, pohádkové pláže s bílým pískem i průzračnou vodu Indického oceánu. Největším zázrakem je zde především klid a panenská příroda, pro jejíž zachování omezila seychelská vláda počet lůžek pro turisty a vydala nařízení, že žádná stavba nesmí být vyšší než palma. Zvýšením cen a regulací počtu turistů se ekologické bohatství Seychel stalo významnou turistickou atrakcí. Rozkládají se jižně od rovníku na 115 malých ostrovech rozesetých v několika malých skupinkách. Ostrovy jsou dvojího druhu – vlastní Seychelské ostrovy nebo též Vnitřní ostrovy (Mahé, Praslin, La Digue, Silhouette aj.), ležící na severovýchodě státu, jsou tvořeny masivními žulovými skalisky, zatímco ostatek souostroví, souhrnně označovaný jako Vnější ostrovy, představují ploché korálové atoly (Amiranty, Coetivy, Providence, Farquhar a Aldabra).

Seychely se těší poměrně stálému tropickému podnebí s průměrnými denními teplotami mezi 24 a 30 °C a hojnému množství srážek (průměrné roční úhrny činí kolem 3 000 mm). Nejtepleji bývá v březnu až dubnu, relativně nejchladnějším obdobím roku pak léto od července do srpna. Vzhledem k blízkosti rovníku Seychely leží mimo oblast obvyklého výskytu tropických bouří.
Ostrovy (zvláště Vnitřní) jsou dosud z části pokryty hustým tropickým lesem a pro svou odlehlost od pevniny jsou domovem mnoha endemických živočichů a rostlin. Vědecká studie, vypracovaná v 90. letech, udává jako endemické „přinejmenším“ 75 druhů kvetoucích rostlin, 15 druhů ptáků, 3 druhy savců, 30 druhů obojživelníků a plazů a několik stovek druhů bezobratlých. V tomto směru vyniká zejména atol Aldabra, na němž žije největší světová populace obřích želv (150 až 180 tisíc jedinců), a který byl roku 1982 prohlášen za světové přírodní dědictví UNESCO. Dalším unikátním symbolem země je palma seychelská (Lodoicea maldivica) s obřími plody, vážícími kolem 20 kg. Také háj 4 000 těchto stromů ve Vallée de Mai na ostrově Praslin je od roku 1983 zapsán na seznam světového dědictví. Seychelská vláda vynakládá velké úsilí na uchování místní přírody.